شهر من سولدوز

تابلو اعلانات
تبلیغات تجاری
گالری تصاویر
سفارش تبلیغات
کانال تلگرامی اطلاعات بازار نقده
زنگ تفریح
مسابقه
آمار وب سایت
بازديدکنندگان امروز : 157

بازديد امروز : 158

بازديد ديروز : 201

بازديد اين هفته : 1059

بازديد اين ماه : 1512

کل بازديدها : 303063

تعداد افراد آنلاين : 3

مطالب ارسالي : 47 مطلب

ديدگاه هاي تاييد شده : 5 ديدگاه

ميانگين ارسال روزانه : 0.02

ميانگين نظرات روزانه : 0.00

افتتاح سايت : 2430 روز پيش

تعداد کاربران : 345

خوانندگان فيد سايت در امروز : 5

کاربران ورودي از موتور هاي جست و جو : 0

 • نویسنده : مدیر سایت , نوشته شده در: ۲۵ آذر۱۳۹۳
 • نقده بر اساس دلايل و شواهد زياد بعلت وجود زمينهاي حاصلخيز و موقعيت نظامي آن ايجاد شده است . اين شهرستان مقصد مهاجرت و سكونت اقوام مختلفي مانند آشوريها، كردها و تركان بوده است . تا اينكه طايفه قره پاپاق يعني كلاه سياه كه در زمان فتحعلي شاه از قفقاز به ايران مهاجرت كرده بودند در جلگه وسيع سلدوز (سلدوز نامي قديمي و اسم قبيله‌اي از مغولهاست) مسكن گزيدند و آثار باستاني فراواني در تپه و روستاي حسنلو در ۱۲كيلو متري شمال شرقي نقده كشف شده است بطوري كه مردگان در حالت چمباتمه به خاك سپرده مي‌شدند. سفالهاي زيادي نظير قوريها، جام ها و ظروف ديگري با نقش‌هاي زيبا يافت شده است كه نشان مي‌دهد اين تمدنها  به ۲۰۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح بر مي گردند (تمدن تپه حسنلو به ۷ قرن پيش از ميلاد مسيح برميگردد) و مربوط به طوايف مانا بوده است. تريرلوس از قبور سلاطين مسيحيت و سكائي در شمال جلگه نقده و متعلق به نيمه هزاره قبل از ميلاد است . دژ باستاني قلات گاه در شمال نقده مربوط به ۹۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح مي باشد . 

  ويژگي هايي سياسي و اداري شهرستان نقده :

  شهرستان نقده در ۱۰۰ كيلو متري جنوب و جنوب شرقي مركز استان آذربايجان غربي بين شهرستانهاي اروميه، اشنويه، پيرانشهر و مهاباد واقع گرديده است و از شمال به درياچه اروميه محدود مي‌گردد. اين شهرستان داراي دو بخش به نامهاي محمديار و مركزي است و چهار دهستان دارد. بخش محمد يار با دهستانهاي المهدي و حسنلو و بخش مركزي با دهستانهاي بيگم قلعه و سلدوز است.

   

  تقسيمات شهرستان نقده به تفكيك بخش و دهستان : ۱۳۷۹

  نام مركز

  تعداد روستا

  نام

  بخش / دهستان

  خالي از سكنه

  داراي سكنه

  جمع

  نقده

  ـ

  ۹۶

  ۹۶

  ۰۸۷/۱۰۵۰

  كل شهرستان

  محمديار

  شهرك مهدي

  حسنلو

  ـ

  ـ

  ـ

  ۳۷

  ۱۷

  ۲۰

  ۳۷

  ۱۷

  ۲۰

  ۲۲۱/۴۸۳

  ۸۶۸/۲۱۵

  ۳۵۳/۲۲۲

  محمد يار

  المهدي

  حسنلو

  بيگم قلعه

  بيگم قلعه

  ميرآباد

  ـ

  ـ

  ـ

  ۵۹

  ۳۱

  ۲

  ۵۹

  ۳۱

  ۲۸

  ۸۶۶/۶۱۱

  ۹۲۷/۳۹۴

  ۹۳۹/۲۱۶

  مركزي

  بيگم قلعه

  سلدوز

   

  ويژگيهاي جغرافيايي طبيعي شهرستان نقده :

  ـ موقعيت، حدود وسعت شهرستان نقده :

  شهرستان نقده با وسعت ۰۸۷/۱۰۵۰ كيلومتر مربع حدود ۶۷/۲ درصد از استان را به خود اختصاص داده است. اين شهرستان در محدوده ارتفاعي ۱۰۰۰ تا بيش از ۲۰۰۰ متر از سطح دريا قرار گرفته و شيب متوسط وزني آن ۱۰ درصد محاسبه گرديده است. جمعيت مركز شهرستان ۶۴۸۰۷ نفر و جمعيت شهرستان ۱۶۲۲۲۸ نفر مي‌باشد. و در مختصات جغرافيايي َ۲۲ و ْ۴۵  طول شرقي و ً۵۷ , ْ۳۶ عرض شمالي از نصف‌النهار گرينويچ قرار گرفته است.

   

  ـ كوههاي شهرستان نقده :

  شهرستان نقده با توجه به موقعيت خاص توپوگرافي در جلگه واقع شده است و تپه‌هاي با ارتفاع  كم كه پايكوه سلسله جبال زاگرس در منطقه اشنويه را تشكيل مي‌دهند. كوههاي مهم شهرستان نقده عبارتند از : كوه قره داغ با ارتفاع ۱۶۵۲ متر سلطان يعقوب با ارتفاع ۲۱۴۹ متر و كوه بابا حسن، كاني رش سرشاخان، كوه خرنگ، قلعه ماران.

  image112

  منظره‌ايي از دامنه‌هاي كوه قره داغ               

   

  ـ دشت شهرستان نقده :

  دشت نقده در جنوب‌غربي درياچه اروميه واقع شده است. عمده‌ترين محدوده اراضي قابل كشت آبي در اين دشت مربوط به سطح آب زيرزميني, زهكشي و مسائل مربوط به جنس خاك است. محصولات عمده زراعي دشت نقده در كشت آبي گندم وجو و در كشت ديم نيز گندم و جو و حبوبات مي‌باشد. منابع تأمين آب سطحي دشت رودخانه گدارچائي كه از ارتفاعات دالانپر و بزسينا در مرز ايران و عراق سرچشمه گرفته و پس از آبياري نمودن مزارع دشت اشنويه وارد دشت نقده مي‌گردد. اين رودخانه در طول دشت جريان دارد و از شمال شهرستان نقده سپس از جنوب محمد يار عبور كرده و در انتها به شوره‌زار جنوب درياچه اروميه وارد مي‌شود و شاخه‌هاي فرعي ديگري درمسير وارد گدارچائي مي‌شوند و جريان آب فصلي دشت را تأمين مي‌نمايند.

   

  ـ دره هاي شهرستان نقده :

  دره زيباي گدار كه از شمال شهرستان نقده و جنوب محمد يار واقع شده و رودخانه گدار در آن جاري است به لحاظ خوش آب و هوايي و باغات سواحل رودخانه مورد توجه و استفاده افراد خسته از كار روزمره و محيط كسالت‌آور شهري در روزهاي تعطيل سال قرار مي‌گيرد.

   image0124

  ـ منابع آب شهرستان نقده :

  منابع آب شهرستان نقده در ۳ بخش عمده آبهاي سطحي (رودها)، آبهاي زير زميني (چشمه ها, قنا ت, چاه‌ها) و آبهاي راكد (سدها, تالابها, درياچه‌ها) بررسي مي‌نمائيم.

   

  ـ آبهاي سطحي شهرستان نقده :

  ـ رودخانه‌ها :

  در شهرستان نقده تنها رودخانه گدار جاري است، بطوريكه در بخش منابع آب شهرستان اشنويه ذكر گرديده اين رودخانه از ارتفاعات مرزي ايران و عراق سرچشمه مي‌گيرد و پس از عبور از دشت اشنويه وارد درياچه اروميه مي‌گردد، جريان اين رودخانه در جهات غربي و شرقي است، ميزان آب آن بر حسب فصول مختلف فوق‌العاده تغيير مي‌يابد.

   

  ـ رودخانه گدار :

  اين رودخانه يكي از رودخانه‌هاي دائمي شهرستان نقده بوده و از ارتفاعات مرزي ايران و عراق سرچشمه مي‌گيرد و پس از دريافت  شاخه‌هاي متعدد از دشت اشنويه عبوركرده و وارد دشت نقده مي‌گردد، در اين دشت قسمتي از آب رودخانه توسط كانال احداث شده توسط آب منطقه‌اي استان آذربايجان غربي وارد سد حسنلو (تالاب حسنلو) شده و بقيه در مسير اصلي رودخانه و پس از گذشتن از محمديار و جاده اروميه، مهاباد و روستاهاي درگه سنگي، گرده قيط و مميند از محل نيزارهاي گرده قيط و مميند و پاي كوه بوغه داغ وارد باتلاق جنوبي درياچه اروميه مي‌گردد و وسعت حوزه آبريزي رودخانه گدار ۲۱۰۳ كيلومتر مربع و مجموعه آبدهي سالانه ۹/۲۳۷ ميليون متر مكعب برآورد گرديده است.

 • درباره نویسندگان

  این مطلب توسط مدیر سایت ارسال شده:

  مطالب مرتبط
  مراسم معارفه بخشدار مرکزی نقده، انجام گرفت دکتر ایرج سلیمانزاده
  کمی تجربه

  تمامی حقوق وب سایت برای سولدوز میباشد.

  طراحی سایت توسط فناوران نارسیس انجام شده است

  در صورت برخورد با هرگونه مشکل ان را در انجمن مطرح کنید

  نظرات دیگران درباره این مطلب