شهر من سولدوز

تابلو اعلانات
تبلیغات تجاری
گالری تصاویر
سفارش تبلیغات
کانال تلگرامی اطلاعات بازار نقده
زنگ تفریح
مسابقه
مطالب تصادفی
آمار وب سایت
بازديدکنندگان امروز : 147

بازديد امروز : 172

بازديد ديروز : 154

بازديد اين هفته : 1487

بازديد اين ماه : 3566

کل بازديدها : 297834

تعداد افراد آنلاين : 1

مطالب ارسالي : 47 مطلب

ديدگاه هاي تاييد شده : 5 ديدگاه

ميانگين ارسال روزانه : 0.02

ميانگين نظرات روزانه : 0.00

افتتاح سايت : 2410 روز پيش

تعداد کاربران : 336

خوانندگان فيد سايت در امروز : 1

کاربران ورودي از موتور هاي جست و جو : 0

 • نویسنده : مدیر سایت , نوشته شده در: ۲۵ آذر۱۳۹۳
 • آبهاي زيرزميني شهرستان نقده :

  آبهاي زيرزميني شهرستان نقده همراه با شهرستان اشنويه مورد مطالعه قرار گرفته است، اين امر اولاً بدليل قرار‌گرفتن دشتهاي اشنويه و نقده در مجاورت همديگر و ثانياً بدليل جديد التأسيس بودن شهرستان اشنويه مي‌باشد يعني تا چند سال قبل اشنويه يكي از بخشهاي نقده محسوب مي‌گرديد و بعداز آن مطالعاتي صورت نگرفته است.

  آبهاي زيرزميني سطحي اين دو شهرستان از دامنه‌هاي مناطق كوهستاني شروع گشته و تا سواحل درياچه اروميه امتداد مي‌يابد. عمق ايستايي آب زيرزميني در دامنه مناطق كوهستاني ۱۰متر و در حوالي سواحل درياچه اروميه به امتداد ۱متر مي‌رسد. جهت جريان آب از غرب به شرق و به سمت درياچه اروميه مي‌باشد ولي سفره آب زيرزميني دشت نقده و اشنويه بطور متوسط ۸۰ متر و حداكثر عمق آن ۱۲۰ مترمي‌باشد. مساحت سطح سفره مذكور ۴۳۰ كيلومتر مربع و حجم مفيد سفره مذكور ۷۰۰ ميليون مترمكعب مي‌باشد.شيب و جهت جريان آب سفره مذكور را از غرب به شرق به طرف زير درياچه و هدايت الكترويكي آب سفره مذكور ۷۰۰۰ ـ ۳۰۰ مي‌باشد. ارقام فوق نشان مي‌دهد ميزان املاح آب سفره زيرزميني بطرف درياچه به شدت افزايش مي‌يابد و احتمالاً در زير بستر درياچه ميزان درصد املاح آب زيرزميني از ارقام فوق زياد گشته و در نتيجه براي مصارف شرب قابل استفاده نخواهد بود. آبهاي زيرزميني اين منطقه در سه بخش چشمه‌ها,  قنوات و چاهها مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

   

  ـ چشمه هاي شهرستان نقده ـ اشنويه :

  تعداد كل چشمه‌ها بر اساس آمار سال ۱۳۷۱ در اين دشت به ۱۶۰ دهنه با ميزان ۲۹/۳۸ درصد تخليه منابع آبهاي زيرزميني مورد بهره‌برداري قرار گرفته است. اين چشمه‌ها داراي مالكيت خصوصي بوده و جهت آبياري نمودن اراضي زراعي و باغات مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند. چشمه‌هاي مهم اين منطقه عبارتند از : چشمه دشت بيل،  یئدی گوز ، درگه، چشمه شور، راندوله.

   

  ـ قنوات شهرستان نقده ـ اشنويه :

  در دشت نقده و اشنويه در دهه گذشته ۱۱ رشته قنات به ثبت رسيده ولي بر اساس آمار در سال آبي د ۱۳۷۸ – ۱۳۷۹ تعداد سه رشته قنات با آب‌دهي سالانه ۳۵% ميليون متر مكعب مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد، اكثر قناتها متروكه و مورد استفاده نمي‌باشد.

   

  ـ چاههاي شهرستان نقده ـ اشنويه :

  تعدا كل جاههاي موجود در سال آبي ۱۳۷۸ ـ ۱۳۷۹ حدود ۲۷۸۶ حلقه بوده است كه از اين تعداد ۱۹۹ حلقه چاه عميق با آب‌دهي سالانه ۰۳۵/۳۵ ميليون متر مكعب و تعداد ۱۵۸۷ حلقه چاه نيمه عميق با تخليه سالانه ۷۳۵/۵۶ ميليون متر مكعب مجموعاً با تخليه سالانه ۷۷/۹۱ ميليون متر مكعب مورد بهره برداري قرار مي‌گيرد.

   

  ـ آبهاي راكد شهرستان نقده :

  آبهاي راكد شهرستان نقده را در سه بخش سدها, تالابها و درياچه‌ها بررسي مي‌نماييم.

   

  ـ سدهاي شهرستان نقده :

  ـ سد حسنلو :

  سد حسنلو بر روي تالاب بين‌المللي حسنلو (شور گل) توسط سازمان آب منطقه‌اي استان آذربايجان غربي با پيمانكاري ۱۰۱ كعبه سپاه پاسداران و زير نظر مهندسين مشاور پوياب در كنار محور اروميه ـ مهاباد احداث شده است و آب آن از رودخانه گدار توسط بند انحرافي و كانالي به طول ۱۵ كيلومتر برآورد شده و حجم ذخيره آب در اين سد (تالاب) ۷۶ ميليون متر مكعب تأمين مي‌گردد و ارتفاع سد خاكي احداث شده ۵/۷ متر وراي سطح قبلي آب مي‌باشد و تا كنون از آب سد استفاده نشده و اقدامات پمپاژ آب (تأسيسات پمپاژ) در حال احداث بوده و نيمه تمام است

  image013

  سد حسنلو بر روي تالاب حسنلو ساخته شده است

  ـ تالابهاي شهرستان نقده:

  ـ تالاب بين المللي يادگارلو :

  اين تالاب در كنار روستاي يادگارلو از تالابهاي مهم و بين‌المللي بوده كه با ايجاد زهكشي در كنار آن متأسفانه آب آن خشكيده است و توسط مسئولين در احياي اين تالاب اقداماتي صورت گرفته، اميد است در آينده نزديك شاهد احياي اين تالاب مهم باشيم.

   

  ـ تالاب حسنلو :

  ـ محل و موقعيت :

  مختصات جغرافيايي اين تالاب عبارت است از َ۲۲ و۳۷۰ عرض شمالي و … و َ۲۷ و ۴۵۰ طول شرقي از نظر

  تقسيمات كشوري اين تالاب در حوزه شهرستان نقده واقع شده و در حدود ۲۵ كيلومتري اين شهرستان قرار دارد، ارتفاع اين تالاب از سطح دريا ۱۲۸۶ متر است.

   

  ـ راه دسترسي :

  اين تالاب در غرب جاده آسفالته اروميه و مهاباد و حدوداً در ۵ كيلومتري درياچه اروميه قرار دارد و از شهرستان نقده ۲۵ كيلومتر فاصله دارد.

   

  ـ مساحت و محدوده :

  اين تالاب از شمال و شمال شرقي و غربي توسط تپه‌هايي با شيب ۳۰ الي ۴۰ درصد احاطه مي‌شود. از شرق به جاده اروميه ـ مهاباد و از سمت جنوب به اراضي پست و شور منتهي مي‌شود. مساحت اين تالاب ۱۱۰۰ هكتار است و حداكثر طول آن ۴۲۰۰ متر و حداكثر عرض آن ۳۱۲۰ متر است، عمق متوسط تالاب ۱۶۲ و حداكثر عمق آن ۱۷۵ سانتيمتر است.

  ـ زمين شناسي ـ ژئومورفولوژي و رسوب شناسي تالاب حسنلو :

  تالاب حسنلو كه در دشت نقده واقع شده است و داراي ساختار زمين شناسي به شرح زير است.

   

  ۱ـ كامبرين :

  نهشته‌هاي دوره كامبرين كه در قسمت شمال شرقي منطقه مورد مطالعه واقع است، داراي وسعت نسبتاً زياد بوده و شامل دولوميت، آهكهاي دولوميتي لايه‌اي و آهك است. رنگ اين رسوبات عمدتاً خاكستري تيره و متبلور بوده و حاوي باندهاي نازك چرتي مي‌باشد، در آهكهاي اين منطقه آثاري از ماكروفسيلها ديده مي‌شود و ماكروفسيل‌هايي كه بصورت آشكار و به راحتي واريز در دسترس باشد، وجود ندارد. در بعضي از قسمتها آهك همراه با ماسه سنگها و شيل مي باشد. اين نهشته‌ها سني معادل كامبرين مياني تا بالائي را دارند.

   

  ۲ـ پرمين :

  رسوبات پرمين در اين منطقه در مناطقي كه بر روي تشكيلات كامبرين و پركامبرين بصورت دگرشيبي قرار گرفته اند، داراي ضخامت نسبتاً زيادي مي‌باشند. اين رسوبات در مناطقي ديگر حالت روراندگي بر روي رسوبات و سنگهاي قديمي‌تر دارند.

  اين نهشته‌ها را مي‌توان در منطقه به دوبخش تقسيم كرد:  نوعي كه داراي ضخامت كم و حداكثر تا ۴۰۰متر بوده و شامل ماسه سنگ و كوارتزيت بوده و رنگ آنها قرمز تا سفيد شيري مي‌باشد كه در بعضي از نقاط اين نهشته‌ها بطور محلي همراه كنگلومرا رسوبات شيلي و سيلتسون بوده كه گاهاً در شيل‌هائي كه  در قائده قرار گرفته اند،  ناخالصيهاي لاتريتي ديده مي‌شود.

  نوع ديگري از نهشته‌ها شامل آهك و آهك  دولوميتي كه داراي ضخامت بيشتري بوده و رنگ آنها تيره‌تر و در مواردي شيري و روشن مي‌باشد. اين تشكيلات را مي‌توان معادل سازند روته در نظر گرفت   و ماكروفسيل در سنگهاي منطقه مورد مطالعه ديده نشده است، بطور كلي رسوبات پرمين بر خلاف ساير رسوبات بطور گسترده چه از نظر سطحي و چه از نظر حجمي در منطقه به چشم مي‌خورد.

   

  ۳ـ ميوسن :

  اين نوع رسوبات كه داراي ضخامت حداكثر تا ۱۰۰ متر مي‌باشند، بطور تقريباً هم‌شيب و گاهاً با چين‌خوردگي ملايم بر روي رسوبات قديمي‌تر قرار گرفته‌اند، شامل سنگهاي آهكي كه رنگ آنها غالباً خاكستري تا سفيد و در مناطقي بصورت رنگي مشاهده مي‌شود. مارني و ماسه سنگي كه مقدار آنها نسبت به آهك كم بوده و گاهاً همراه با كنگلومرا مي‌باشد به چشم مي‌خورد. با توجه به نوع نهشته‌هاي موجود، ميوسن را مي‌توان به دوقسمت مجزا كرد: يك قسمت، غالباً شامل رسوبات آهكي به رنگهاي خاكستري تا صورتي مي‌باشد كه بعلت نوع اقليم منطقه در يك چشم‌انداز ژئومورفولوژيكي ايجاد پرتگاه را نموده‌اند  و سنگواره‌هاي ماكروسكوپي در تشكيلات منطقه ديده نمي‌شود، نوع ديگري از رسوبات كه شامل ماسه‌سنگ نسبتاً نرم و گاهاً ميكروكنگلومرايي مي‌باشد كه بعضاً به علت وجود مارن رنگ آنها ازخاكستري تا سبز متمايل به خاكستري بطور تقريباً هم شيب بر روي رسوبات آهكي قرار گرفته‌اند، در اين رسوبات نيز آثار ماكروفسيل نادر مي‌باشد. دانه‌هاي تشكيل دهنده كنگلومراي منطقه نسبتاً كوچك و غالباً كمتر از ۵ سانتي‌متر مي‌باشد.

   

  ۴ـ كواترنري :

  تشكيلات كواترنري شامل دو قسمت بصورت زير مي‌باشد.

  الف) رسوبات آبرفتي و مخروط افكنه‌هاي سيستم قديمي كه در ارتفاع بالا قرار گرقته‌اند و شامل كنگلومرائي مي‌شوند كه با توجه به عدم عامل دياژنتيكي مؤثر، سست و غالباً بصورت واريزه‌هايي به طرف پايين سرازير شده‌اند.

  ب) رسوبات مناطق كنار تالاب كه بصورت شوره‌زار بوده و از نظر جنس خاك رسي و به همين خاطر نيز در مناطق از آن تركهاي گلي در فصول گرم سال بوجود مي‌آيد و در فصل بارندگي بعلت اشباع شدن اين قسمتها محيط گلي و بصورت باتلاقي در مي‌آيد كه در  بخش‌هايي از آن پوشش گياهي خاص محيط تبديل به يك آكوسيستم موقت براي موجودات آن منطقه مي‌شود. البته وجود نمك مانع از تشكيل
  تركهاي گلي بزرگ مي‌شود كه خاص ساير مناطق رسي بدون نمك است.

  از نظر ژئومورفولوژيكي اين منطقه پست و تقريباً با بستر تالاب اختلاف ارتفاع چشمگيري ندارد و به همين خاطر در نتيجه افزايش سطح آب تالاب قسمت وسيعي از اين منطقه زيرآب رفته و در حالت عكس از آب سر بر مي‌آورد. از ساختمانهاي زمين‌شناسي موجود ديگر اثر پاي موجودات منجمله پرندگان مهاجر منطقه مي‌باشد. وجود چنين تالابي در منطقه باعث شده است كه در بعضي از مناطق دشت نقده ـ مهاباد، سطح آب شيرين با شور اختلاطي در چاههاي حفر شده جهت استفاده داشته باشد.

 • درباره نویسندگان

  این مطلب توسط مدیر سایت ارسال شده:

  مطالب مرتبط
  علیرضا قوجاری کتاب حقیقت لر هیبه سی ترجمه ترکی کتاب "عتبة الحقایق" احمد یوقناقی است که به همت محرم پریزاد معلم بازنشسته نقده ای در مدت 6 سال نگاشته شده است.
  کمی تجربه

  تمامی حقوق وب سایت برای سولدوز میباشد.

  طراحی سایت توسط فناوران نارسیس انجام شده است

  در صورت برخورد با هرگونه مشکل ان را در انجمن مطرح کنید

  نظرات دیگران درباره این مطلب