شهر من سولدوز

تابلو اعلانات
تبلیغات تجاری
گالری تصاویر
سفارش تبلیغات
کانال تلگرامی اطلاعات بازار نقده
زنگ تفریح
مسابقه
مطالب تصادفی
آمار وب سایت
بازديدکنندگان امروز : 286

بازديد امروز : 339

بازديد ديروز : 225

بازديد اين هفته : 969

بازديد اين ماه : 4644

کل بازديدها : 318526

تعداد افراد آنلاين : 2

مطالب ارسالي : 47 مطلب

ديدگاه هاي تاييد شده : 5 ديدگاه

ميانگين ارسال روزانه : 0.02

ميانگين نظرات روزانه : 0.00

افتتاح سايت : 2471 روز پيش

تعداد کاربران : 355

خوانندگان فيد سايت در امروز : 4

کاربران ورودي از موتور هاي جست و جو : 0

 • نویسنده : مدیر سایت , نوشته شده در: ۲۵ آذر۱۳۹۳
 • مناطق مجاز و مناطق ممنوعه شكار و صيد :

  به جز سواحل پارك  ملي درياچه اروميه و منطقه شكار ممنوع گرده قيط و مميند شكار در مناطق اين شهرستان بارعايت قوانين و مقررات شكار مجاز مي‌باشد.

  ـ امكانات شكارگاهها :

  ـ ساختمان :

  در شكارگاههاي شهرستان نقده هيچگونه ساختماني براي شكارچيان منظور نگرديده است ولي ساختمان اداره حفاظت محيط زيست نقده و محيط باني گرده قيط در جهت بازديد و شناسائي كامل حوزه استحفاظي در زمينه منابع محيط زيست و شناسائي كليه رويدادها كه منجر به دگرگوني و آلودگي محيط زيست مي‌گردد و نيز اجراي قوانين و مقررات حفاظت و بهسازي محيط زيست، شكار و صيد و جلوگيري از تخريب و تجاوز به منابع طبيعي در مناطق تحت اختيار سازمان حفاظت محيط زيست و تهيه آمار و شناخت گدار و مهاجرت حيات وحش بنا شده است.

  ـ پرسنلي :

  اداره حفاظت  محيط زيست نقده و محيط‌باني گرده قيط با همكاري پرسنل اداره كل در جهت اجراي قوانين و مقررات حفاظت بهسازي محيط زيست، شكار و صيد و ساير امورات محوله بر اساس دستورالعملهاي ابلاغي انجام وظيفه مي‌نمايند.

  ـ عوامل تهديد كننده گونه هاي گياهي و جانوري شهرستان نقده :

  از مهمترين عوامل تهديد‌كننده گونه‌هاي گياهي و جانوري در شهرستان نقده همانند ساير شهرستانها
  بلكه فراتر از استان مسائلي چون تبديل مراتع به زمينهاي كشاورزي و سير قهقرايي مراتع و تغيير مسير رودخانه گدار و خشك‌كردن تالابها از جمله يادگارلو و تغيير اكوسيستم تالاب شورگل (حسنلو) با احداث سد بدون ملاحظات زيست محيطي و معرفي گونه‌هاي غير بومي آبزيان و تعدد اسلحه‌هاي شكاري و بهره‌برداري بي‌رويه از ارضي طبيعي و نابودي زيستگاهها نابودي گونه‌هاي گياهي و جانوري را به دنبال دارد.

  آلاينده ها :

  ـ منابع انساني آلاينده و تخريب محيط زيست شهرستان نقده :

  ـ فاضلابها :

  اين شهرستان فاقد سيستم فاضلاب و تصفيه‌خانه مي‌باشد و فاضلابهاي شهري و صنعتي بدون تصفية مؤثر وارد رودخانه گدار مي‌گردد و فاضلابهاي كشاورزي توسط انهار به رودخانه تخليه مي‌گردد،  به لحاظ بالا بودن سطح آبهاي زيرزميني دفع فاضلاب بطريق چاههاي جاذب با مشكل مواجه مي‌شود و موجب آلوده‌تركردن آبهاي زيرزميني مي‌گردد. مراكز شهري و صنعتي مهمترين مراكز آلودگي آب رودخانه گدار مي‌باشند. با پيشرفت كشاورزي و بخصوص افزايش روزافزون در مصرف كود و سموم شيميايي بخش‌هاي كشاورزي نيز از منابع آلاينده و تخريب محيط زيست اين شهرستان بحساب مي‌آيند.

  ـزباله ها :

  زباله در رابطه با اكوسيستمها به وجودآورنده مسائلي است اساسي زيرا حذف زباله‌ها چه زباله خانگي و چه زباله صنعتي بايستي به گونه‌اي از محيط زيست دفع گردد، محلي كه براي اين كار در نظر گرفته مي‌شود همواره بخشي است از محيط زيست و يا به عبارت ديگر فضايي است از طبيعت آزاد (طبيعت آزاد مجموعه‌اي است از اكوسيستم‌ها كه بسيار حساس و فنا پذير مي باشد) زباله بايستي به گونه‌اي از ميان برداشته شودكه سلامت عموم در معرض خطر قرار نگيرد خصوصاً براثرآن :

  ـ سلامتي و رفاه انسان تهديد نگردد.

  ـ جانوران مفيد، پرندگان و دنياي وحشي و ماهي آسيب نبينند.

  ـ منابع آبي و گياهان مفيد تحت تأثير قرار نگيرند.

  ـ صدمات زيست محيطي بوسيله آلودگي هوا ايجاد نگردد.

  ـ منابع حفاظت طبيعت و چشم‌اندازهاي طبيعي و نيز بهداشت شهرها حفظ شود.

  ـ امنيت ونظم عمومي به مخاطره نيفتاده و صدمه نبينند.

  در شهرستان نقده زباله‌ها به طريق غيربهداشتي و غيراستاندارد توسط شهرداري از سطح شهر جمع‌آوري و به محل تخليه زباله حمل مي‌گردد و مشكلات زيست محيطي عديده‌اي به دنبال دارد.

  ـ منابع طبيعي آلاينده و تخريب محيط زيست در شهرستان نقده :

  ـ سيل :

  بارش باران بصورت رگبار بارندگي‌هاي شديد و طولاني مدت و ذوب شدن سريع برف‌ها در اثر گرماي ناگهاني هوا و باعث افزايش رودخانه گدار در شهرستان نقده شده و آب از بستر خارج و جريان مي‌يابد و گل و لاي آن موجب از بين رفتن موجودات آبزي و هراز گاهي موجب خسارات مالي زمينهاي زراعي مي‌گردد. علاوه بر آن موجب ريزش رسوبات در بستر درياچه اروميه مي‌گردد و اكوسيستم درياچه را به هم مي‌زند هميشه سيل بعنوان مخرب نبوده بلكه موجب بهبود زندگي ساكنان منطقه مي‌شود براي مثال جلگه حاصلخيز سلدوز در اثر آبرفت رودخانه گدار بوجود آمده است.

  ـ زلزله :

  زلزله يا زمين‌لرزه بعنوان تكانهاي ناشي از عوامل طبيعي زمين هستند، حوادث طبيعي از ويژگيهاي طبيعت هستند و هيچ چيز طبيعت بد نيست اين حوادث زماني زيانبار خواهد بود كه انسان با راههاي مقابله با آنها آشنا نباشد كه در شهرستان نقده در ساختمان‌سازي اصول فني جلوگيري از زلزله رعايت نگرديده است و در اثر بروز زلزله اين شهرستان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

  ـ آتش سوزي :

  بشر اوليه در نقاط مختلف دنيا با ايجاد حريق در جنگلها و مراتع استفاده‌هاي علمي مي‌برد ولي بشر امروزي با رفتار خصمانه خود نسبت به طبيعت كاري كرده كه دامنه گسترش آتشسوزي‌ها بيشتر شود و در بعضي مناطق هم با سعي خود براي جلوگيري از ايجاد حريق باعث كمبود توليدات اوليه شده، اينكه آيا آتشسوزي به نفع يا ضرر تمدن است بستگي به شناخت بيشتراين عوامل و شرايط كنترل و اثرات بعدي آن دارد.

  ـ رانش زمين :

  شهرستان نقده در زمينهاي پست استقرا يافته است و خطرات ناشي از رانش زمين در اين شهرستان وجود ندارد.

   ـ هتل ها و مسافرخانه ها و بيمارستانها و آلودگي زيست محيطي ناشي از آنها :

  ـ آلودگي ناشي از فاضلاب :

  تأسيسات اقامتي و پذيرايي و بيمارستاني در شهرستان نقده كه در حال بهره برداري مي‌باشد. عمدتاً فاضلاب خود را از طريق چاههاي جاذب و و يا از طريق كانال‌ها به رودخانه گدار تخليه مي‌نمايند. بر اساس مطالعات بعمل آمده توسط سازمان حفاظت محيط زيست بر روي رودخانه گدار فاضلابهاي تخليه شده به اين رودخانه موجب آلودگي اين رودخانه مي‌گردد. فاضلابهايي كه از طريق چاههاي جاذب دفع مي‌گردد بعلت بالا بودن سطح آبهاي تحت‌الارضي باعث آلودگي مي‌شوند. در ضمن انتقال اين فاضلابها بوسيله لجن كش‌ها به بيرون از شهر و تخليه آن بصورت پراكنده در نقاط مختلف و يا در كانالها و انهاري به ودخانه منتهي مي‌گردد باعث توليد مناظر زشت در حاشيه رودخانه و بهم خوردن اكوسيستم طبيعي آن مي‌شود.

  ـ آلودگي ناشي از زباله :

  زباله‌هاي  محل‌هاي اقامتي از نظر كيفيت و كميت با زباله‌هاي بيمارستاني و مراكز درماني كاملاً متفاوت و نحوه دفع آنها از مهمترين مسائل زيست محيطي در هر منطقه بشمار مي‌رود. متأسفانه نحوه بازيافت و مديريت جمع‌آوري و انتقال آنها اصولي و بهداشتي نبوده و زباله‌هاي بيمارستاني همراه با زباله‌هاي اقامتي و ساير زباله‌هاي شهري و صنعتي در محل دفع زباله انباشته و دفن مي‌گردد كه اين امر موجب گرديده كه سلامتي و بهزيستي منطقه اعم از مناطق شهري و روستايي را باخطر جدي مواجه نمايد.

 • درباره نویسندگان

  این مطلب توسط مدیر سایت ارسال شده:

  مطالب مرتبط
  دکتر ایرج سلیمانزاده
  کمی تجربه

  تمامی حقوق وب سایت برای سولدوز میباشد.

  طراحی سایت توسط فناوران نارسیس انجام شده است

  در صورت برخورد با هرگونه مشکل ان را در انجمن مطرح کنید

  نظرات دیگران درباره این مطلب